Make your own free website on Tripod.com


*«·“`·.(ø.·“(ø.· *·»**«·“`·.www.beka.tk*«·“`·.(ø.·“(ø.·*Home

FOTO GALLERI
HaHaHaHa
PRAP POEZI
AUTORI
NATYRA TE BUKURA
FEJA ISLAME
POEZI
FOTO
HUMOR
VENDLINDJA IME
DASHURI
PRAP POEZI

Enter subhead content here

 
poezi                                                               Poezi

 

     Endrrat dhe hija ime

   ti je ėndrra qe ėndrroj ti je shpirti qe me mban
   te takova dhe me ike tash te ndjej qe ste kam pran
   ti je shpirti qe m'frymon fryma jote gjall me mban
   ti je hana qe ndricon rrezet tua drit me bajn

   ti je djell qe ngroh cdo gje edhe ngroh shpirtin tim
   ne munges sot kam driten kur ti gjindesh ne mergim
   a thu shpirt ti sot kėnd nxen pse me ftof trupin tim
   nuk je akull qet me ngrish por ti ftof gjakun tim

   mos mos moj bukuroshe mos me thuaj se s'me do
   sot kur krejt me perfitove pse me ik e me mallko
   mos oh djell mos ma kthe shpinen mos me le te ngrihem gjall
   mos o hen mos ma ndal hijen vetem hijen ne shoqri kam

   hija ime me je ti ti me ndjek hapat pa ndal
   sot kur un rrij i ulur ti mbi kok a thu pse qan
   hec o shpirt me perqafo me puth buzet dhe me shtrego
   mos me thuaj se s'me don kur e din se me takon

   ti je ėndrra qe ėndrroj dhe reale sonte je
   ti je djelli qe me ike sot perseri mu me nxe
   ti je hėna qe u largove edhe terr krejt mu ma ben
   ti je hija qe me ndjek perfitove shpirtin tėm

    

  Dashuri pa Fund               

  Ndaj syve te ty
  Valet e detit skan ngjyre
  Ndaj zerit tend te embel
  Era qe fryn nuk degjohet.

  Ti je nje deshire magjike
  Qe cdonje deshiron te kete
  Deshira ime u plotsua
  Se te kam ty per jet.


  Ti je nje ender e nates
  Shum here per ty enderoj
  Kur vjen ne endren time
  Dije se shum te dashuroj


  Ne kengen e bylbylit
  Emrin tend e degjoj
  Ne bukurin e qjellit
  Ftyren tende e shekoj.

  Te dua aq fort
  sa ti nuk e sheh
  te dua te dua
  per ty jam tu vdek.

  Oh si esht kjo jet
  oh qka perjetoj
  e di un dhe zoti
  jeten si e kaloj.

  Pse keshtu pse
  veten qdo her e pyes
  po per me marr pergjigje
  nuk kam dot me shpres

  shum her te kam then
  rri me afer mua
  nuk e di jo jo
  pse????? kaq shum te dua

  Zdua te ndahem
  un nga ty kurr
  por cfar ti boj fatit
  qe esht ne duar te tjeter kujt

                                                                        

  E Imja Je

  Ndaj syve te ty
  Valet e detit skan ngjyre
  Ndaj zerit tend te embel
  Era qe fryn nuk degjohet.

  Ti je nje deshire magjike
  Qe cdonje deshiron te kete
  Deshira ime u plotsua
  Se te kam ty per jet.


  Ti je nje ender e nates
  Shum here per ty enderoj
  Kur vjen ne endren time
  Dije se shum te dashuroj


  Ne kengen e bylbylit
  Emrin tend e degjoj
  Ne bukurin e qjellit
  Ftyren tende e shekoj.

   

   * Te dua *

      te dua te dua
      te them te verteten
      perveq meje mos
      dashuro tjetern
      *******************
      edhe dua te them se
      vetem ti je ne ket bot
      qe per ty po qaj me lot
      ***********************
      je mshefur diku thell
      ne zemren time qe nuk
      mundi te nxerri as me
      qe nuk ki mundesi te
      dalesh me gjithato kujtime
      ***************************
      edhe ste them per jet
      qe nuk te dua por vetem
      vetem kur te vie dita
      e fundit per mua
      **********************
      ditet e tona ne Danimark
      si harroj kurr per jet
      e gjithmon i kujtoj e i
      shkruj ne gjdo flet
      *************************
      te dua te dua
      deri sa te vdes
      edhe kur te vdes
      ne ate bot te pres .

       Ėnderr e Heshtur

   E dashura ime , e mir ime e panjohur ,
   Tani s'mė zė gjumi duke menduar pėr ty ,
   Nė dritaren time rrah shiu i pasosur ,
   me trishtim ėndėrror e mallėngjim tė ri . . .

   *************************************

   E dashura ime e pashfaqur,
   e shtrenjata ime sa ėndrra ,
   dil mos m'u fsheh ne misterin e vetes time ,
   mjafte ndjete mbrenda nė ket shpirt . . .


   **************************************

   E dashura ime drita ime e jetes tė lutem mė ndihmo ,
   Si mundem tė mbaj gjith ket dashuri ???
   Sikur ta dish ,sa shumė gjėra me djegin gjoksin pa thėnė,
   Sikur ta dish se ē'lėndim ka shpirti im si njė lule e vyshkur
   nė pranver , duke te pritur ty mos po vjen njėher .......

  Vuaj por nuk e di pse ??"

  Ishte ai qiell i kaltert,
  e une te shikoja ne sy,
  me verbonte bukurija
  qe mbretronte m“bi ty.

  Me pikonin lotet
  per ty ZESHKANJA ime,
  se vetem ty te dua
  ne kete jeten time.

  Kur lulet qelin
  e gjelbrimi gjelbron
  te kujtoj ZESHKANE
  e malli me mbulon.

  U pikllova shum
  qava shum per ty,
  me beso se te dua
  pasha keta dy sy.

  Te deshta shum
  ta fala edhe jeten,
  pse moj ZESHKANE
  ma kepute shpresen.

  Me trego ZESHKANJA ime
  pse e pata une kete fat
  te largohem un nga ti
  e te jetoj kaq larg.

  Mos me mallko
  ZESHKANJA ime te lutem
  a nuk e sheh
  qe pa ty nuk mundem.

  PA TY nuk me rreh zemra
  PA TY s“me kalon jeta
  PA PUTHJEN tende
  Buzet e mija mbeten te etura

     

  kur te mungoj

  ku malli te kete marre
  edhe un te mos jem aty
  mbyll syte edhe me thirr
  se un do te vij aty
  2
  kur buzet te jen thare
  edhe puthje te mungojn
  hap dritaren dhe lutju hanes
  se puthjen time ajo ta dergon
  3
  kur ti te ndjehesh ne vetmi
  edhe zemra po te qan
  zhytu ne kujtime
  edhe mua do te me kesh pran
  4
  ku ti te me duash
  edhe pran te mos me kesh
  hap dritaren edhe flutoro
  se te un do te jesh

   

   

                  ZESHKANES TIME "

  Mbeta e vetme duke menduar ..
  Diqka ne shpyrt me ka shtrenguar
  Ne zemer e ndjej te madhen vetmi
  Vuaj por pse nuk e di ??

  Isha e lumtur e gezuar...
  Tani u zhduk ajo hare..
  Zemra ime qan ne vend per te keduar
  Vuaj por nuk e di pse ??

  Nuk dua qe gjithnje te lotoj
  E me zemer dhimbjesh te vajtoj
  Nuk dua qe fatin ta mallkoj...
  Dua qe edhe pse vuaj te zbuloj

  Te zbuloj fshetsin e zemres sime
  Ate qe me mundon te zbuloj ...
  Te mos kam vuajtje e hidhrime..
  Por te jem e gezuar ne jeten tim.

                     

                         E Imja Je

  Ndaj syve te ty
  Valet e detit skan ngjyre
  Ndaj zerit tend te embel
  Era qe fryn nuk degjohet.

  Ti je nje deshire magjike
  Qe cdonje deshiron te kete
  Deshira ime u plotsua
  Se te kam ty per jet.


  Ti je nje ender e nates
  Shum here per ty enderoj
  Kur vjen ne endren time
  Dije se shum te dashuroj


  Ne kengen e bylbylit
  Emrin tend e degjoj
  Ne bukurin e qjellit
  Ftyren tende e shekoj.

   

                                                
   

     Vall pse nuk me don

     Sa her qe te shoh ty
     syte me mbushen me lot
     dhe ather e pyes veteveten
     valle pse nuk me don
     *************************
     kur je me te rryges
     behesh qe sme sheh
     dhe i harron puthjet
     qe dikur mi dhe
     *************************
     sa her qe mbes vetem
     ndalem dhe mendoj
     se a esht e vertete
     se po te pres une kot ?
     **************************
     te kam dasht bre djal
     ma shum se vetveten e
     tani ti me shkove e
     zemren time e shkatrrove.

      

          Tė Dua

      Puthjet mė tė ėmbla
      ti mi ke dhuru
      jeten ty ta fala
      kur me the TŹ DU!


      Mos e merr at lule
      qė ta falin brigjet
      po merre zemren time
      qe ajo pėr ty digjet.


      Kur jam nė mendime
      te kam pran zėmres
      sime kur rrugės kaloj
      vec per ty mendoj..


      Atė kujtohet idashur
      kur ishem nė takime
      afer njerit tjetrit
      ishem me plot gezime..


      Atė kafiq tė bukur
      Atė kafiq tė qet
      puthjen qė ma dhe
      kujtim mė ka mbet..

      Lotėt me rrjedhin
      syri me qan
      pėr ty i dashur
      qė s“tė kam pran..


      Keto buz te etura
      nga dashuria
      presin lageshtin tėnde
      shpirtin pėr ta shuar..


      Deshiroj te behem lot
      te pikoj ne faqet tua
      dhe te them se TŹ DUA..


      Dy zemra lindin
      dy zemra qeshin
      dy zemra qajn
      dy zemra vdesin..


      Njeriu pa dashuri
      si nėna pa fėmi
      dashuria pa takim
      si pranvera pa gjelbrim

       

      

      As vet se di

      Kam shkruar shum
      dhe shkruaj perseri
      keto qe i shkruaj nuk jan poezi
      por jan lot dhe vaj
      keto jan elegji
      qe i qes nga shpirti
      se vuaj si nje jetim Femi.

      Shum i lutem zotit
      per me me ndihmuar
      shum her i kam then
      te rri me afer mua
      nuk e di joooo
      pse????kaq shum po vuaj

      Dita shum e keqe
      prap kalon si kalon
      nata shum e zes
      mengjesin sma afron.

      Oh cfar dit te keqia
      cfar jet me merzi
      cka te bej o Zot
      shpetim pres nga Ty.

      Pse keshtu pse
      veten cdoher e pyes
      te pyes edhe ty Zot
      dhe pergjegje po pres

       

      RINIA


      E pyes veten time
      smund ta mendoj dot
      ku me shkoj Rinia
      ku me iku kot.

      Ku me kaluan ditet
      ditet gjith idhti
      a thua kjo
      e ka emrin RINI??

      Kush ma vodhi zemren
      dogji shpirtin tim
      kush ma fiku jeten
      ma humbi Rinin

      Skisha mendu dot
      Skisha mendu kurr
      qe jeta ne Rini
      te me shkoj si ne burg

     Nuk te harroj

     ty Larg u largova prej qytetit tim
     dhe brenda ne zemer e kam nje kujtim
     rruget me kalldren edhe miqte qe kam lene.

     Jam ne shtet te huaj
     por e ndiej mungesen tuaj
     Me ju qe un u rita ne femiri
     dhe me ju qe un krijova shoqeri.

     ....Oh largesi e shkrete
     te gjith njerzit ti i tret.

     Porsi zogu qe shtegeton
     dhe folen nuk e haron
     Edhe un do tju kujtoj edhe KURRE
     nuk do tju HARROJ

      

     Dashuri e pafund!!!

     U treta nė ėndėrr,
     u shkriva si qiri
     Spo mė teren sytė
     i dashur pėr ty.

     Gjumi nuk mė zė,
     nuk mė flihet,
     pa ty i dashur
     nuk mė rrihet.

     U dogja u treta,
     u bėra shkrumb e hi,
     jeta pa ty ėshtė e kotė,
     kėtė e di edhe ti.

     Jam shumė e brengosur
     zemra mė loton
     shpirti im i lodhur
     ty tė kėrkon.

     Lotėt mė pikojnė
     sytė nuk po mė teren
     kjo jetė e pafund
     ma mori pranverėn.

     Kur dielli do tė rrezojė
     e bora do tė shkrihet
     mi shkrumove buzėt
     ma trete rininė.

     Tė gjitha i humba
     nė kėtė jetė jam e vetmuar
     nė kokė mė sillet emri yt
     i mrekulluar.
     Kurrė nė jetėn time
     skam pėr tė harruar!

     Edhe tash natė e ditė,
     qaj pa pushim,
     pėr lulen e vyshkur
     qė u tret nė mėrgim!

     Malli pėr ty i dashur
     nuk mė lė rehat,
     duke i kujtuar ditėt e bukura
     kur ishim bashkė.

     E ditėt po kalojnė,
     orėt pa pushim,
     tė pres i dashur
     prap nė pėrqafimin tim.

      

      

     I VETMUAR

     Me mundon dicka
     nuk e di perse
     e thrres t“kthehet fati
     me thot sdi ku je.

     O cfar jet e veshtir
     nuk e di as vet
     zdi a do t“ket zgjidhje
     te jetoj i qet.

     Per cka jam fajtor
     mendohem dhe ne gjum
     pse gith kto probleme
     duhet ti perballoj un.

     Nena kur me lindi
     ndoshta u gezua
     tjeret kur ndergjuan
     ndoshta me mallkuan

     O Zot pse ma ke leshuar
     ket mallkim te shkret
     qe sot te jem
     i pa fat ne jet

     Oh si esht kjo jet
     oh cka perjetoj
     e di un dhe zoti
     jeten si e kaloj

      

                  Shpreso nė gėzim

    Mos e mbyll ate sy te shkruar ngjyr jete
    Lere lotin te qmendur le te bie ne dhe
    Largoje mendimin nga ajo qe e thrasin vdekje
    Mos e duaj te keqen por ate qe sjell hare
    II
    Mos i mbyll netet e zeza ne perqafimin e fundit
    Mos e quaj kete perqafim djallezor
    Harroi ata qe erdhen gjat keti fundshekulli
    Para teje qendron hyjenesha me te arten kuror
    III
    Vesa sheron plaget te djegura nder stinet
    Gota e fundit e helmit ngadal po shteret
    Agojn dite te bukura qe gezojn rinine
    Dreqi qe eshte mbjellur ngadal po tretet
    IV
    Dhembja qe ka zene vend ne jeten tende
    Largoje ne fundin e botes se qytetruar
    Qastet perplot lumturi riktheja zemres
    Dhe nga rruget e veshtira ke per te kaluar
    V
    Shpreso ne gezim se ai shpejt do te vi
    E hidheruara si enderr shpejt do te kaloj
    Dhe jeta e qeshur do te ece bashke me ty
    Endrro te bukuren se shpejt do te vi...

     

 

Enter supporting content here