*«·“`·.(ø.·“(ø.· *·»**«·“`·.www.beka.tk*«·“`·.(ø.·“(ø.·*

Home

FOTO GALLERI
POEZI
HaHaHaHa
AUTORI
NATYRA TE BUKURA
FEJA ISLAME
FOTO
HUMOR
VENDLINDJA IME
DASHURI
VENDLINDJA IME

                          kosova.gif
 
 
 
 

Hani i Elezit shtrihet  nė pjesėn jugore tė Kosovės, afėr kufirit me Maqedoninė. Shtrihet nė mes maleve Rodope  dhe atyre tė Sharrit. Hani i Elezit shtrihet nė fundin e gropės ndėrsa fshatrat  shtrihen ne anet e gropės. Gropa ėshtė krijuar i rezultat i uljes tektonike radiale  midis Karadakut  deh Shkupit  nga njera anė dhe maleve tė Sharrit nė anėn tjetėr, ku paralelisht pėr gjatėsin e Lepencit nė drejtim veriperėndim-juglindje paraqitet dislokacioni kryesor  shoqėrozit nė pikėpamje klimatike ėshtė nėn ndikimin e klimės sė ndryshme mesdhetarepasiqė  depertojn rrymat e ngrohta tė ajrit pėrmes luginės sė Vardarit dhe Lepencit.Lumi kryesor i gripoės ėshtė Lepenci. Buron Prej maleve tė Sharrit   dhe dredhet nė umin Vardar. Ėshtė i gjatė  58 km  deh ėshtė lum tipik malorė me rėnie tė madhe  tė ujit prej 21.9 promil.

 

fgf.gif

EMERTIMI
Emėrtimi i pare i Hanit tė Elezit daton nga shekulli XVI  me emrin  Sar (Sharr), ndėrsa nga shekulli XIX me ndėrtimin e hanit nga Elez Dimca, filloi tė quhet Hani i Elezit. Me kėtė emėr ėshtė quajtur deri nė vitin 1912 kur pushtuesit serb e pakėzuan  me emrin  Gjeneral Jankoviq, mir po popullata  e kėsaj ane vazhdimisht e quante Elez-Hani (Hani i Elezit).

fotogal4.jpg

Si u emertua Hani i Elezit me emrin Gjeneral Jankoviq?

Nė tetor tė vitit 1912 Armata e Tretė serbe nė krye me komandantin e saj, gjeneralin Bozhidar Jankoviq  duke ndjekur ushtrin osmane, pushtoi trojet e Kosovės madje edhe Hanin e Elezit e futi nėn sundimin e vetė. Ushtria osmane duke u tėrheėur nga Kosova  madje edhe nga Hani i Elezit neper shume vende e kishte prishur dhe dėmtuar hekurudhėn  nėpėr tė cilėn nėpėr nje kohe nuk mund tė qarkullonin trenat. Lidhur me kėtė "Srpske novine" mė vonė njoftoi se vija hekurudhore Shkup-Mitrovicė tė cilėn osmanėt nė shumė vende e kishin prishur ishte rregulluar plotėsisht  dhe se mė 3 nėntorė  1912 kishte filluar qarkullimi i trenave. Me trenin e parė kishte pėr Kosovė kishte udhėtuar  gjenerali  Bozhidar Jankoviq-komandanti i Armantės tretė serbe  mė gjithė shtabin e vetė. Nė shenjė pėerkujtimi pėr ngjarjet e zhvilluar  dhe masakrat e bėra nė kėto anė  stacioni i parė hekurudhor nė vijen Shkup-Mitrovicė qė deri atėher quhej Elez-Han (Hani i Elezit)  nėn urdhėrin e tij u emėrtua me emrin Gjeneral Jankoviq

Zgjedhi ngjyrat

Shkruaj qka dėshiron...